Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun yüzün tam ortasında buluna ve yüze bakıldığı anda gözeilk çarpan organdır. Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarındaburunda bulunan şekil bozuklukları ve eğrilik ( deviasyon ) gibirahat nefes almayı engelleyen sorunlar giderilmeye çalışılır.Burun ameliyatlarında iki farklı hedefe yönelik eş zamanlıişlemler yapılabilir. Bu hedeflerden birincisi rahat nefes almanınve burnun fizyolojik işlevini yapmasını sağlamak için burundabulunan eğriliklerin düzeltilmesi, nefes almayı engelleyenkemik , kıkırdak yada konka kaynaklı tıkanıklıklarıngiderilmesidir. İkinci hedef ise hastanın yüz yapısına uygunşekil ve büyüklükte bir burun görünümü oluşturmaktır. Her ikihedefi de aynı ciddiyetle dikkate alarak burun ameliyatlarımıyapıyorum.

Rinoplastide iyi sonuç elde etmek için iyi planlama yapmak gerekir. Bu amaçla teknolojinin verdiği her türlü gelişmeyi kullanarak hastalarıma ameliyat öncesinde yapmak istediğim değişiklikleri ve ameliyat sonunda hedeflediğim sonucu göstererek anlatmaya çalışıyorum. Rinoplastide genelde açık ameliyat tekniğini tercih etsem de uygun hastalarda kapalı rinoplasti yönteminide sıklıkla kullandığı oluyor.

Son yıllarda rinoplasti ameliyatlarında meydana gelen benim için en güzel ve en olumlu gelişme olan ultrasonic cihaz ( piezotom) ameliyat tekniğimi ayrılmaz bir parçası oldu. Daha önce çekiç, çizel ve törpü yardımı ile yaptığımız kemik şekillendirme işlemlerini artık ultrasonic rinoplasti tekniği ile yapmaktayım. Ultrasonic rinoplastinin en önemli özelliği kullanılan cihazın sadece kemik dokuya etki etmesi, burundaki kıkırdak , mukoza ve damar yapılarına zarar vermeyerek hem morluk ve ödemi önemli derecede azaltması hem de hastaya daha kısa ve hızlı bir iyileşme sağlamasıdır.

Rinoplasti ameliyatlarımı genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Hastalarımızı bir gece hastanede kalması hem ameliyat sonrası iyi bir bakım sağlanması hem de hasta güvenliği açısından son derece önemlidir. Ameliyat esnasında burun şeklini sabitlemek için kullandığımız atel ve silicon tamponları hastadan hastaya değişmekle birlikte 7. günde almayı tercih ediyorum. Ameliyat öncesinde hastalarımıza yolladığımız onam ve bilgilendirme formları ile hastalarımızın yaklaşık olarak 2-2,5 saat süren burun ameliyatı ve ameliyat sonrası ile ilgili her türlü bilgiye sahip olmasını hedefliyoruz.

Burun estetiği için yaş sınırı var mıdır?

Rinoplasti ameliyatlarında genelde kemik dokuya yönelik şekillendirmeler de yapılır. Bu nedenle hastaların kemik olgunluğuna ulaşmaları istenir. Hastaların büyük çoğunluğu bu olgunluğa 18 yaş civarı ulaşır. Hastalarda çok ciddi bir deformite ya da nefes alma sorunu yoksa, burun estetiği için hastaların 18 yaşında olması istenir.

Ultrasonik rinoplastinin avantajları nelerdir?

Ultrasonik burun estetiği ameliyatlarında kemik şekillendirilmesi ve burun kemerinin kemik bölümlerinin alınması piezo adı verilen ultrasonik bir cihazla yapılır. Bu cihazın en büyük avantajı sadece kemik dokuya etki etmesidir. Bu sayede burundaki damarlar, sinirler ve diğer kısımlar zarar görmez. Bu nedenle ameliyat sonrası daha az şişlik ve morluk oluşur. Hastanın ameliyat sonrası iyileşmesi daha hızlı olur. Böylece hastalar normal hayatlarına daha çabuk dönebilirler.

Burun estetiği ameliyatından sonra hastanede kalmak gerekir mi?

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılması gereken bir operasyondur. Bu hasta konforu açısından çok önemlidir. Bu konfor doktorun ameliyatta daha rahat olmasını sağlar. Genel anestezi ile yapılan her ameliyatta olduğu gibi rinoplasti sonrası da hastaların bir gece hastanede kalması tavsiye edilir. Bundaki amaç hastaların genel anestezi etkisinden tam olarak kurtulmasını sağlamaktır. 

Rinoplasti ameliyatından açık yöntem mi kapalı yöntem mi daha iyidir?

Bu seçim hastadan hastaya değişebilir. Kapalı yöntem ile güzel sonuç alınabilecek hastalarda kapalı yöntem kullanılması daha avantajlıdır. Eğer hastanın burnunda ciddi bir eğrilik ya da deformite varsa bu tarz hastalarda açık tekniğin kullanılması daha ön plandadır. İkincil yada üçüncül burun ameliyatlarının çoğunda ise açık teknik tercih edilir.

Rinoplasti sonrasında şişlik ve morlukları azaltmak için kullanılabilecek başka yöntemler var mıdır?

Ameliyat sonrası göz üzerine yaklaşık 48 saat boyunca saat başı 10 dakika buz uygulaması şilik ve morlukları azaltır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burun ateli kullanılmalı mıdır?

Burun estetiği ameliyatında eğer burun kemiklerine şekillendirme yapıldıysa burun ateli kullanılması gereklidir. Burada amaç burun kemiklerinin düzgün iyileşmesini sağlamaktır. Ayrıca burun ateli erken dönemde burnun korunmasına da yardımcı olur. Burun ateli burun kemiklerinin üzerine konur. Bu atel ameliyattan 7-10 gün sonra alınır. Rinoplastide burun kemiklerine bir müdahalede bulunulmadıysa burun ateli kullanılmasına gerek yoktur.

Burun estetiği sonrası her zaman silikon burun tamponu konur mu?

Burnunlarında eğriliği olan ve ameliyatta bu eğriliğe müdehale edilen hastalarda silikon tampon konması gereklidir. Bu tamponların amacı burun orta hat (septum) kıkırdağını olması gereken yerde tutmak ve bu bölgede kanama olmasını engellemektir. Bu tamponlar rinoplasti ameliyatından 7 gün sonra alınırlar. 

Daha önce burun dolgusu yaptırmış hastalarda rinoplasti ameliyatı yapılabilir mi?

Burun dolgusu yapılmış hastalara burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Ameliyat esnasında hastanın burnundaki dolgular çıkarılır. Burda önemli olan ameliyat öncesi değerlendirme esnasında hastanın bu bilgiyi doktoru ile paylaşmasıdır. Bu sayede ameliyat öncesi daha doğru bir değerlendirme yapılabilir

Burun tamponlarının alınması ağrıya yol açar mı?

Burun tamponları silikon tampon oldukları için alınmaları esnasında ağrı olmaz. Tampon alınması hastaların en çok korktuğu şeylerden birisidir. Bu korku çoğunlukla yanlış duyumlara bağlı önyargılardan kaynaklanır. Bugüne kadar burun tamponu alınması sırasında ağrısı olan hastam olmadı.

Burun estetiği  ameliyatından ne kadar sonra hastalar normal hayatlarına dönebilirler?

Hastaların ameliyat sonrası normal hayatlarına dönemeleri 10 günü bulabilir. Bu dönemde hastasın yüzündeki gözle görülen şişlikler ve morluklar kaybolurlar. Ameliyat sonrası ilk 7 gün hastaların burunlarının üzerinde burun ateli olur. Atel çıkarıldıktan sonra burun üzeri bantlar ile kapatılır. Bu bantların amacı burun üstündeki şişliklerin daha hızlı inmesini sağlamaktır.

Rinoplasti sonrası hastalar nelere dikkat etmelidir?

Hastalar ameliyat sonrası burunlarını yaklaşık 6 hafta kadar korumalıdırlar. Bu sürede hastaların gözlük kullanmamaları, uyurken burunlarının üzerine baskı getirmemeleri ve burunlarına darbe almamaya dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Burun estetiği sonrası burun spreyi ne kadar kullanılmalıdır?

Burun ameliyatlarından sonra hastalara 3 ay kadar burun spreyleri kullanmaları tavsiye edilir. Bunun nedeni burun spreyinin hem burun içini temizlemesi hem de burun içindeki şişliğin daha hızlı inmesini sağlamasıdır.

Burun estetiği sonrası burun ne zaman son halini alır?

Rinoplasti sonrasında 1 yıl boyunca burun şekli değişebilir. Bu değişmenin nedeni burundaki şişliklerin zamanla azalmasıdır. Bu nedenle ameliyat sonrası burnun son şeklini alması için 1 yıl geçmesi gerekir.

Burun kırığından ne kadar sonra burun estetiği ameliyatı yapılabilir?

Burun kırığından sonra rinoplasti ameliyatı olmak için 1 yıl beklemek gerekir. Bunun nedeni burunda travma nedeniyle oluşan şişliklerin inmesi ve burun hasarının tam olarak görünür hale gelmesini sağlamaktır.

Rinoplasti sonrası hastalar ne zaman spor yapmaya başlayabilirler?

Hastaların ameliyat sonrası spor yapabilmek için yaklaşık 2-3 hafta kadar beklemeleri gerekir. Bundaki amaç spor sırasında yükselen tansiyon nedeniyle burunda şişliklerin oluşmasını önlemektir.

İletişim

ErkekKadın

İletişim

ErkekKadın