Dudak Dolgusu

Daha dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak dudak dolgusu ile mümkündür. Doğuştan itibaren yada yaşalanmaya bağlı olarak ince dudaklara sahip olabilirsiniz. Dolgu maddeleri içerilerinde hyaluronic asit içerirler, hyaluronik asit zamanla vücudda azalan bir maddedir ve dolgular ile yerine konulması hem uygulanan bölgedeki volüm azalmasını düzeltir hem de yapısı itibari ile o bölgede nemlenme sağlar.

Hastanın yüz ve dudak yapısı dolgu planlamasında önemli bir yere sahipken , kişisel beklenti ve istekler göz ardı edilmemelidir. Dudak dolguları içinde bulunan hyaluronik asitin vücudda kalma süresi dolgudan dolguya değişmekle birlikte 6-12 ay arasındadır. Dudaklara yada vücudun herhangi  bir bölgesine kalıcı dolgu yapılması önerilmez. Bunun en önemli nedeni kalıcı materyallerin yüksek oranda komplikasyona neden olmasıdır.

Dudak bölgesine yapılacak dolgu iki aşamadan oluşur. Öncelikle dudak sınırlarına yapılacak enjeksiyonlar ile dudak sınırları keskinleştirilip belirgin hale getirilir. Daha sonra isteğe bağlı olarak dudağın mukoza dediğimiz kırmızı bölgesine yapılan enjeksiyonlar ile dudak daha dolgun hale getirilebilir.