Başta yağ dokusundan zengin jinekomastilerde olmak üzere her türlü jinekomastide Vaser liposuction benim için ilk seçenektir. Vaser liposuction ile memedeki yağ dokusu boşaltılır.  Meme cildinde ameliyat öncesinde çok belirgin cilt fazlası yoksa cildin zamanla yerine adapte olması beklenir. Eğer ameliyat öncesi meme de fazla deri yada ele gelen sert meme dokusu var ise Vaser liposuction sonrası meme dokusu ve fazla olan cilt cerrahi olarak çıkarılır.

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren bir operasyondur. Tek başına yapılabildiği gibi erkek vücud şekillendirme yöntemlerinde kullanılan diğer operasyonlar ile kombine edilebilir. Hastanın bir gece hastanede kalması ve ameliyat sonrasında 6 hafta korse kullanılması gerekir. Hastamız en geç 1 hafta içinde normal yaşantısına dönebilir.

Günümüzde erkeklerde meme büyümesinin en sık sebebi nedir?

Günümüzde erkeklerde en sık meme büyümesi nedeni kilo almaya bağlı memede yağ dokusunda artış olmasıdır. Bu nedenle çoğu erkek meme büyümesi yağ kaynaklıdır. Yağların vaser liposuction ile alınması bu hastalarda en etkin tedavi yöntemidir.

Jinekomasti ameliyatı için bir yaş sınırı var mıdır?

Estetik amaçlı yapılan jinekomasti ameliyatları için hastaların 18 yaşın üzerinde olması gereklidir. Ayrıca jinekomasti tanısı konduktan sonra yaklaşık bir yıl geçmiş olması diğer bir önemli noktadır.

Jinekomasti hastalarında vaser liposuction sonrası meme cildinde sarkma meydana gelir mi?

Bu durum hastadan hastaya değişiklik gösterir. Eğer hastanın cildinde çatlaklar yok, cilt kalitesi iyi ve çok deri fazlalığı yoksa bu hastalarda ameliyat sonunda deri fazlalığı olmaz. Tersine deri fazlalığı belirgin ve deri kalitesi kötü hastalarda ise sadece liposuction yapılırsa deri fazlası oluşabilir. Bu durumda farklı teknikler ile bu deri fazlalığı alınır. Burada en sık kullanılan yöntem meme başı etrafından fazla derinin çıkarılmasıdır. Bu sayede belirgin iz oluşmaz.

Jinekomasti ameliyatlarından neden Vaser Liposuction tercih edilir?

Jinekomasti ameliyatlarında diğer liposuction yöntemleride kullanılabilir. Ama vaser liposuction jinekomastide oldukça etkilidir. Vaser cihazının ilk onay aldığı ameliyat jinekomasti ameliyatıdır. Bu nedenle Vaser Liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı ile en sık kombine edilen ameliyatlar nelerdir?

Genelde yağlanmaya bağlı meydana gelen jinekomastilerde erkeklerde gövdenin diğer alanlarında da yağ artışı olur. Bu alanlar karın ve bel çevresidir. Bu nedenle jinekomasti ile beraber en sık karın ve bel bölgeleri için yapılan vaser liposuction ameliyatı kombine edilir.

Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Eğer hastanın memesi çok büyük değil ve geniş bir alanda çalışılmayacaksa ameliyat lokal anestezi altında yapılabilir. Bunun dışındaki durumlarda ya da diğer bölgelerle yapılacak kombine ameliyatlarda ise genel anestezi tercih edilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra korse kullanmak gerekir mi?

Bu ameliyat sonrası hastaların 6 hafta korse kullanmaları önerilir. Korse kullanımı hem ameliyat sahasında kan ve vücut sıvısı birikimini önler hem de derinin alttaki dokulara daha kolay adapte olmasını sağlar. Korse kullanımı özellikle ilk 2-3 hafta boyunca olabildiğince sürekli olmalıdır. Sonraki 3 haftada sadece uyku süresince korse kullanımı yeterlidir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra hastalar banyo yapabilirler?

Hastalar ameliyattan 2 gün sonra banyolarını yapabilirler. Banyo sırasında korse çıkarılır ve banyodan sonra tekrar takılır.

Jinekomasti ameliyatı her mevsimde yapılabilir mi?

Ameliyat her mevsimde yapılabilir. Burada hastaların göz önünde bulundurması gereken şey ameliyat sonrası korse kullanımıdır. Çok sıcak havalarda korse kullanımı hastalar için zorlayıcı olabilir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra spor yapılabilir?

Ameliyattan 2 hafta sonra hastalar kollarını kullanmayacakları egzersizlere başlayabilirler. Tam olarak spor yapmaya başlamaları içinse yaklaşık 6 hafta kadar beklemeleri gerekir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra normal hayata dönülebilir?

Bu ameliyat çok ağrılı değildir. Hastalar ameliyattan 1 hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra memelerde tekrar büyüme meydana gelir mi?

Eğer hastalar bulundukları kiloyu koruyabilirlerse memelerde tekrar büyüme olmaz. Fakat hastalar kilo alırlar ise tekrar memede yağ dokusu artışı ve büyüme olabilir.