Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı karın bölgesinin sıkılaşmasını daha düz ve atletik görünmesini sağlayan bir operasyondur.

Zaman içinde kadınların karın bölgelerinde yapılan doğumlara yada hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak karın derisinde sarkmalar , çatlaklar görülebilir. Oluşan bu sarkmalar ve çatlaklar karın cildinin kalitesinin bozulduğunu gösterir. Özellikle birden fazla doğum yapmış kadınlarda ne kadar zayıflasam göbeğimden kurtulamıyorum gibi şikayetleri çok fazla duymaktayız. Bunun en önemli nedeni her hamilelik sırasında birbirinden biraz daha uzaklaşan karın kaslarının (rectus abdominis kası) tekrar eski hallerine dönememesidir (rectus diastazı). Bu nedenle karın germe ameliyatlarından esnekliğini kaybetmiş karın cildine ve birbirlerinden ayrılmış karın kaslarına odaklanmak gerekir.

Abdominoplasti  ameliyatlarında göbek deliği altında bulunan elastikiyetini kaybetmiş deri atılarak daha gergin ve düzgün bir karın cildi elde edilir. Bunun yanında birbirlerinden ayrılmış karın kasları özel dikiş teknikleri ile birbirlerine yaklaştırılarak sıkı bir karın kaslarının oluşumu sağlanır.

Hastalarımızın en sık sorduğu soru göbek deliğine ne olduğudur. Göbek deliği aslında bir çukurdur ve tabanından karın kaslarına bağlıdır yani ameliyat esnasında göbek deliğinin yeri değişmez, etrafındaki deriden ayrılan göbek deliği olduğu yerde kalırken fazla derinin atılması sonrasında karın cildinin altında kalan göbek deliği, hemen üzerinden yapılan bir kesi ile dışarı alınır ve etrafındaki cilde tekrar adapte edilir.

Karın germe ameliyatlarında hastalarımızı bir diğer merak ettiği konu ameliyat sonrası oluşacak izdir. Abdominoplasti ameliyatında planlama yapılırken ameliyat sonrası oluşacak izin hastanın iç çamaşırının içinde kalmasına dikkat edilmelidir.

Yaklaşık 2 saat süren karın germe ameliyatı, karın yan bölgesine, sırt alt ve üst bölgelerine yapılacak vaser liposuction ile kombine edilerek daha ince ve güzel bir bel görünümü sağlanır.  Meme protezi ve meme küçültme ameliyatları ile beraber yapılan abdominoplasti ameliyatlarında ise kadın vücudunun üst yarımında ideal bir şekillendirme yapılabilir.

Genel anestezi altında yapılan abdominoplasti ameliyatından sonra hastamızın en az 1 gece hastanede kalması gerekir. İlk birkaç gün belden hafifçe bükülü olarak yürümesini istediğimiz hastalarımız maksimum 10 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

İletişim

ErkekKadın

İletişim

ErkekKadın