Meme Dikleştirme

Meme kilo alıp vermeye, hamilelik döneminde hormonal değişikliklere maruz kalmaya yada yaşlanmaya bağlı olarak formunu kaybedebilir. Bunun sonucunda memelerde sarkma meydana gelir. Memede oluşan sarkmaya meme dokusunda büyüme yada küçülme eşlik edebilir yani sarkmış bir memede normal boyutlarda meme dokusu olabileceği gibi normalden fazla yada az meme dokusuda bulunabilir. Meme dikleştirme ameliyatlarında olması gereken yerden daha aşağıda yerleşmiş olan meme, dikleştirilerek normal yerine taşınır. Bu işlem yapılırken amaç normal yerinde, normal boyutlarda bir meme elde etmektir.

Meme dikleştime ameliyatı olmayı planlayan bir hastanın meme dokusu normal boyutlarda ise sadece fazla olan deri çıkarılıp meme dikleştirilerek yukarıya taşınır. Eğer hastada normalden daha az bir meme dokusu var ise meme dikleştirme işlemiyle beraber meme protezi yerleştirilerek uygun hacim elde edilir. Hastanın memesi normalden büyük ise meme dikleştirme ameliyatı meme küçültme ile kombine edilir.

Uygulanacak ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte meme dikleştirme operasyonları yaklaşık 2.5 saat sürer. Yine uygulanacak tekniğe bağlı olarak hastaların ameliyat sonrasında  T, I, J şeklinde izleri olur. Bu izler genelde meme başı etrafında, meme başından sütyen çizgisine ve sütyen çizgisinde olacak şekilde isimlendirilir. Ameliyat sonunda hastaların 2 adet dreni olur ve bu drenler 2 gün içerisinde çekilir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyattan sonra hastalarımızı 1 gece hastanede misafir ediyoruz. Dren çekilmesi sonrası hastanın pansuman ihtiyaçı kalmaz ve dren çekilmesinden 2 gün sonra banyosunu yapabilir. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni giydirdiğimiz hastalarımızdan sporcu sütyenini 6 hafta kullanmasını istiyoruz. Bu sayede meme dokusu sütyenin şekillendirmesi ile değil kendi ağırlığıyla olması gereken yere oturuyor.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalarımızın günlük aktivitelerine olabildiğince çabuk dönmelerini istiyoruz. Bir hafta içinde günlük aktivitesine dönen hastalarımızın yara iyileşmeleri 15. günde tamamlanır ve hastalarımızı 3. Haftadan itibaren daha güzel yara izleri kalması için silikonlu iz giderici kremler kullanmaya başlar. Ben bu kremlerin 3 ay kullanılmasını öneriyorum. Meme dikleştirme operasyonundan 10 gün sonra hasta yürüyüş yaparak spor yapmaya başlayabilir. Yoğun spor aktivitesi içinse hastalarımıza 6 hafta beklemelerini öneriyoruz.