Meme Küçültme

Kadın memesi meme dokusu ve yağdan oluşur. Zaman içinde kilo almayla, genetik, hormonal nedenlerle yada hamilelikte büyümüş olan memenin hamilelik sonrasında büyük kalmasına bağlı olarak kadın memesi olması gerekenden daha büyük olabilir.  Meme boyutlarındaki artış estetik görünümde bozulma ile beraber sırt, bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Memelerinde büyüklük şikayeti ile başvuran hastalarımızın öncelikle beden yapısına uygun olacak meme boyutuna hastalarımız ile birlikte karar veriyoruz. Bunun sonucunda meme başını sağlıklı bir şekilde yukarı taşıyabilmek ve memelerde istediğimiz küçüklüğü sağlayabilmek için uygun bir ameliyat tekniği seçiyoruz.  Meme küçültme ameliyatlarında uygulanan çok sayıda teknik olamakla birlikte kalacak izleri belirleyen birkaç yöntem vardır. Ameliyat sonunda memelerin büyüklüğüne ve çıkarılaracak deri ve meme dokusunun miktarına göre hastaların T, I, J şeklinde izleri olur. Bu izler genelde meme başı etrafında, meme başından sütyen çizgisine ve sütyen çizgisinde olacak şekilde isimlendirilir.

Meme küçültme ameliyatının süresi yaklaşık 3 saattir. Ameliyat sonunda hastaların 2 adet dreni olur ve bu drenler 2 gün içerisinde çekilir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyattan sonra hastalarımızı 1 gece hastanede misafir ediyoruz. Dren çekilmesi sonrası hastanın pansuman ihtiyaçı kalmaz ve dren çekilmesinden 2 gün sonra banyosunu yapabilir. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni giydirdiğimiz hastalarımızdan sporcu sütyenini 6 hafta kullanmasını istiyoruz. Bu sayede meme dokusu sütyenin şekillendirmesi ile değil kendi ağırlığıyla olması gereken yere oturuyor. 

Meme küçültme ameliyatından sonra hastalarımızın günlük aktivitelerine olabildiğince çabuk dönmelerini istiyoruz. Bir hafta içinde günlük aktivitesine dönen hastalarımızın yara iyileşmeleri 15. günde tamamlanır ve hastalarımızı 3. Haftadan itibaren daha güzel yara izleri kalması için silikonlu iz giderici kremler kullanmaya başlar. Ben bu kremlerin 3 ay kullanılmasını öneriyorum. 

Meme küçültme operasyonundan 10 gün sonra hasta yürüyüş yaparak spor yapmaya başlayabilir. Yoğun spor aktivitesi içinse hastalarımıza 6 hafta beklemelerini öneriyoruz.  Tüm bu süreçlerin sonunda hastalarımıza sırt ağrısına neden olmayan, izleri güzel iyileşmiş, olması gereken yerde ve boyutta, formunu koruyan bir meme şeklini kazandırmayı hedefliyoruz.